Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
Nyelvtudományi Doktori Iskola
Kommunikáció Program

 

Tájékoztató

 

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ebben a tájékoztatóban igyekeztünk összefoglalni azokat az oktatásszervezési és adminisztratív információkat, melyek a doktori program teljesítése szempontjából fontosak.


I. Események

A program évente két alkalommal rendez konferenciát:

1. ősszel tartjuk a Beköszönő konferenciát: ennek sajátossága, hogy a programban résztvevő oktatók és meghívott előadók egy nyilvános, tematikus konferencia keretében mutatkoznak be;

2. május végén rendezzük meg az Elköszönő konferenciát: ezen az alkalmon mindenki számot ad arról, hogy mennyit haladt előre saját témájában/kutatásában. A konferencián való részvételt a Program tanterve szabályozza.

A tanév őszi féléve a Beköszönő konferenciával veszi kezdetét, melyre meghívót küldünk, a részletes program pedig a Program honlapján érhető el.

A konferencia előadásait követően, 'Osztályfőnöki óra' keretében történik meg a beiratkozás és az órafelvétel.

A május utolsó napjaiban megtartásra kerülő, többnyire négy napos Elköszönő konferenciával zárul a tanév. A szervezők legkésőbb a tavaszi szemeszter első tanulmányi napján ismertetik a pontos határidőket.

A doktori szigorlat feltétele az évente megrendezett Elköszönő konferencián - annak teljes időtartamán és megtartott előadással - való részvétel mindhárom évben. Az Elköszönő konferenciára a jelentkezés egy 15.000-20.000n terjedelmű előadásszöveg benyújtásával történik meg, amely még a konferencia megkezdése előtt megjelenik a honlapon.


II. Ütemezés

A Kommunikáció Programon a tanulmányi napok hétfőn 9.30-19.00 között vannak az ELTE Társadalomtudományi Karán. Az aktuális félév részletes ütemezése a a Dokumentumok menüben található.


III. Adminsztráció

Levelezési cím: Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Kommunikáció Doktori Program, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6.

Honlapunk: www.communicatio.hu

Levelezőlista: komphd[at]communicatio.hu

Programvezető: Horányi Özséb, ozseb[at]horanyi.hu, + 36 30 211 24 28

Honlapszerkesztő: Szabó Levente, szabo.levente[at]communicatio.hu, + 36 20 228 07 39

Hallgatói ügyek (általában): Huszár Orsolya, admin[at]communicatio.hu

A tanulmányi ügyek adminisztrációját (indexek lezárása és rögzítése, beiratkozás, diákigazolványigénylés és -hosszabbítás az ETR-ben, iskolalátogatási igazolások kiadása) a PTE Doktori Irodája végzi. Elérhetőségek:

PTE BTK Doktori Iroda, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6., +36 72 503 600 # 4527
- Zábrádi Mariann, irodavezető, phd[at]btk.pte.hu

A hallgatói pénzügyek (költségtérítés, befizetések, Gyes és egyéb igazolások): Csukáné Jäckl Ildikó, PTE Oktatási Igazgatóság Hallgatói Pénzügyek Irodája, 7633 Pécs, Szantó Kovács János u. 1/b, jackli[at]gf.pte.hu, +36 72 503 600 # 2286

Adminisztrativ ügyekben kérjük az admin[at]communicatio.hu címet használni.


Fontosabb tudnivalók:

A. Beiratkozás

Mind az őszi, mind a tavaszi szemeszter kezdetén történik meg a beiratkozás és az órafelvétel. Ez a következőket foglalja magában:

A beiratkozási lapot a honlap Dokumentumok menüpontjából lehet letölteni. A beiratkozás feltétele a kitöltött jelentkezési lap, illetve adatváltozás esetén - az adatváltozási bejelentő visszajuttatása a Doktori Irodába. A beiratkozási határidőt a félévi ütemezés tartalmazza.

A beiratkozás véglegesítése a kitöltött indexnek (az órafelvételt az oktató aláírásával jegyzi) a Doktori Iroda részére, a megadott határideig való (személyes vagy postán való) visszajuttatásával történik meg. Késedelmes leadás esetén külön eljárási díj fizetendő (összege 2000 Ft), s magát a késlekedést írásban kell a Doktori Iroda felé jelezni.

A költségtérítéses képzésre felvett hallgatók részéről a költségtérítés első részletének befizetését igazoló csekk másolatát mellékelni kell az indexhez.

Akinek költségtérítési díj hátraléka van az előző félévről, annak indexe nem adható ki.

B. Halasztás

Ha a doktorandusz úgy nyilatkozik, hogy a következő félévben hallgatói kötelezettségének nem kíván eleget tenni, a hallgatói jogviszonya szünetel. A hallgatói jogviszonyt egybefüggően két féléven keresztül lehet szüneteltetni. A hallgató több alkalommal is élhet a hallgatói jogviszonyának szüneteltetésével. Az első szünetelésre csak az első félév sikeres teljesítése után kerülhet sor. Szünetel a hallgatói jogviszony akkor is, ha a hallgató a hallgatói jogviszonyból eredő kötelezettségeinek szülés, továbbá baleset, betegség, vagy más váratlan ok miatt, önhibáján kívül nem tud eleget tenni.

A halasztás feltételei:

1. Halasztási kérelem. A halasztani kívánt félév beiratkozási határidejéig a Programvezetőnek címzett halasztási kérelem, indoklással. Ha a programvezető a halasztást engedélyezi, a kérelmet továbbítjuk a Doktori Irodába és a Hallgatói Pénzügyek osztályára.
2. Lezárt előző félév.
3. 180 te. elérése előtt

C. Abszolutórium

Az abszolutórium akkor állítható ki, ha a hallgató rendelkezik 6 teljesített szemeszterrel, és megszerezte a szükséges 180 kreditet. Az abszolutóriumot a hallgatónak az abszolutóriumkérő lapot kitöltve kell kérvényeznie. Az abszolutórium kérő lap a honlap Dokumentumai között megtalálható és letölthető. A formanyomtatványt az index fénymásolatával a Program Adminisztrációjára (admin[at]communicatio.hu ) kell elküldeni. Innen kerül el a Doktori Irodába, ahol a bevégzett harmadik év után, a meghatározott kreditszám teljesítésekor kiállítják az abszolutóriumot. Erről a hallgatót értesítik, indexét számára elküldik.

D. Költségtérítés

A költségtérítés és az egyéb eljárási díjak a következők szerint alakulnak. A mindenkori közalkalmazotti pótlékalap, A1 felszorzásával számolandók. A1 értéke, minden év januárjában kerül meghatározásra. 2009-ben: A1 = 20 000 Ft.

Doktori eljárási díjak:

Költségtérítés: 4.5xA1/félév
Egyéni képzés: 2xA1/félév
Kapcsolattartási díj: 1xA1/félév
Szigorlati díj: 1xA1
Védési eljárás díja: 6xA1
Doktori oklevél: 0.5xA1

A költségtérítéses képzésre felvett hallgatók esetében az első részlet befizetésének határideje a beiratkozási határidő. A késedelmesen befizetett költségtérítés késedelmi díja 3000 Ft/hét. A vizsgaidőszak nem kezdhető meg, illetve a félév nem zárható le, ha a teljes költségtérítési összeg befizetése, a szelvények másolatával nem igazolt. Ezeket az indexben az adott félévnél be kell tűzni. A Doktori Iroda a befizetés elmaradásakor a hallgató indexét visszatartja.

A Pécsi Tudományegyetem bankszámlaszáma: 10024003-00282716-00000000. A közlemény rovatba be kell írni a következőket: Név, EHA kód, Befizetés: 17418-as témaszámra (ennek hiányában az átutalás nem a Programhoz történik meg). Ez minden eljárási díjra (felvételi, kapcsolattartási, szigorlat, védés díjaira) illetőleg a költségtérítésre vonatkozik. A késedelmi díjak esetében ez a témaszám nem érvényes, ez esetben a Doktori Iroda küldi ki a csekket, amelyen a megfelelő témaszám szerepel.

Kérelem költségtérítés mérséklésére

Rendkívüli esetben a költségtérítés összegének maximum 50%-os mérséklését kérhetik a levelezős képzésben résztvevő doktoranduszok a programvezetőtől, illetve a dékántól. Ennek módja a következő: a Doktori Iroda által rendszeresített formanyomtatványt az adott félév ütemtervében meghatározott időpontig a programvezetőnek kell megküldeni/leadni, melyen szerepel a részletes indoklás, amire tekintettel a doktorandusz a mérséklést kéri. A programvezető a beérkezett kérések mérlegelésével javaslatot tesz a dékánnak arról, hogy kik kapjanak támogatást. A végleges döntést minden esetben a dékán hozza meg. A döntés eredményéről a Doktori Iroda értesíti a doktoranduszokat.

Költségtérítés fizetési kedvezmények:

Aki 1. 2006. december 31-e előtt költségtérítéses képzésben hallgatói jogviszonyt létesített (vagyis egy konkrét szakra, szakképzésre felvételt nyert és arra beiratkozott), valamint
2. e költségtérítéses képzése során a 2007. augusztus 1-jét megelőző valamelyik félév (oktatási időszak) első napján TGYÁS-ban, GYES-ben, GYED-ben vagy GYNT-ben részesült és ennek alapján már ténylegesen mentesült a költségtérítés megfizetése alól, továbbá
3. 2007. augusztus 1-jén szintén fennáll ez az állapot (azaz GYES-ben, GYED-ben, stb. való részesülése miatt költségtérítés-mentes) és
4. az aktuális, jelenlegi félév (oktatási időszak) első napján is GYES-ben, GYED-ben, stb. részesül, az az adott költségtérítéses szakon, szakképzésben folytatott tanulmányai idején költségtérítés fizetésére nem kötelezhető.

Az előbbi pontokban megfogalmazott feltételek betartása mellett az a hallgató is jogosult a költségtérítés-mentességre, akinek a hallgatói jogviszonya az Ftv. 50. § (2)-es bekezdésében meghatározott esetek (pl. szülés) miatt a fent meghatározott időszak alatt (2006. december 31. és 2007. aug. 1. között bármikor) szünetelt és emiatt ténylegesen nem mentesült a költségtérítés megfizetése alól, ám amennyiben nem szünetelt volna a hallgatói jogviszonya a rendkívüli eseményre való hivatkozással, úgy egyébként mentesült volna."

2003-ban bevezetett új eljárási díjak:

Az egyéni képzésben résztvevőknek regisztrációs díjat kell fizetniük, ami 2xA1.
Kapcsolattartási díjat 1xA1/félév kell fizetnie minden abszolutóriumot szerzett hallgatónak a PhD-dolgozat beadásáig.

Részükre a Program külön csekket fog küldeni.

E. Egyéni képzés

Indokolt esetben (megfelelő számú, az adott tudományterülethez kapcsolódó publikáció esetén, a szakmai előéletre tekintettel) kezdeményezhető az egyéni eljárásban való részvétel. Ez a 3 éves tanulmányi idő alóli mentességet jelenti. Szigorlatozni és a PhD disszertációt védeni ugyanúgy kell, mint a normál képzés esetében. Az egyéni képzés kezdeményezése a program vezetőjének címzett kérvényben történik, megfelelő indoklással. A kérvényről a Nyelvtudományi Doktori Iskola Szakbizottsága dönt. Az egyéni képzésben résztvevőknek legkésőbb a felvételt követő 1 éven belül meg kell kezdenie a védési eljárást, ami a fokozatszerzési eljárásra való jelentkezéssel, illetve a doktori szigorlatra való jelentkezéssel veszi kezdetét.


IV. Igazolással elismertethető tanulmányi teljesítmének

A. Előtanulmányok

Az előtanulmánynak számító tantárgyak listája a megszerzett diploma alapján kerül összeállításra. A személyes konzultáció során ezeket a programvezető határozza meg (az első konzultációra ezért mindenki vigye magával korábbi indexét/indexeit. A megbeszélés után 1-8 db óra felvételére történik javaslat, ezt a hallgató rögzíti írásban, s a programvezető szignójával látja el. Ezt a listát az indexben kell tartani. A megbeszélt kurzusokat az abszolutórium megszerzéséig kell teljesíteni.

Az órafelvételnél ügyelni kell, hogy a kurzusokat különböző (COMP0001-8-ig terjedő) kóddal vegyétek fel. Az előtanulmányokért kredit nem jár, tehát "0"-át kell beírni a megfelelő rublikába. A teljesítést (jeggyel és aláírással) a kurzusvezető tanár írja be az indexbe, ennek elfogadását a programvezető a tantárgy megjegyzés rovatában szignózza. Tehát előtanulmányi kurzus esetében a félév végéig - az indexleadási határidőt betartva - két aláírást is kell szerezni (az adott tanárét és a programvezetőét).

B. Konferenciaelőadás vagy óratartás elismertetése

1. A tantervbe beépítve, COMP0501 kódszámmal indexbe felvehető kurzusként (3 kredit értékben) ismertethető a Konferenciaelőadás vagy óratartás. A képzés időtartama alatt maximum 3 alkalommal vehető fel. A konferencia-előadás és az óratartás egymáshoz viszonyított aránya nem szabályozott, de kötelező teljesíteni az ennek megfelelő 9 kreditet.

A felvétel feltételei:

A konferencia-előadás és az óratartás hivatalos igazolása (A szervező(k) illetve a tanszékvezető részéről egy írásbeli nyilatkozatot, mely tartalmazza a teljesítés időpontját valamint a konferencia/előadás illetve a tartott kurzus címét)
Az előbbi kitétel értelmében, azt jelenti, hogy ez kurzusként utólag kerül elismertetésre. Tehát az indexébe a rákövetkező félévben tudja felvenni a doktorandusz hallgató.
Az indexbe mind a felvételt, mind a teljesítést a Programvezetővel kell aláíratni.
Az Elköszönő konferencia külön kód alatt kerül elszámolásra, az itt nem ismertethető el!

2. Elköszönő konferencia

Fel kell venni az indexbe a megadott kóddal minden tavaszi félévben. A teljesítés jeggyel zárul, melyet az írásban leadott konferenciaelőadásra a programvezető ad.


V. Tutor-rendszer

Minden hallgató mellé a második szemesztertől, a programvezetővel való előzetes konzultáció után, tutort kérünk fel, aki a doktori disszertáció elkészítésében nyújt aktív szakmai segítséget. A tutor felkérését írásban rögzítjük. Ezt megelőzően a doktorandusz feladata, hogy felvegye a tutorával a kapcsolatot és a program adminisztrációjához a következő adatokat megküldje: a tutor tudományos fokozata, munkahelye, értesítési címe, emailje, telefonszáma. A tutor vezetése mellett abszolvált kurzusokat (Disszertáció: koncepció, Disszertáció: irodalomkutatás, Disszertáció: terepkutatás, Empíria értékelése) a turorral kell aláíratni, ezekben az esetekben a programvezető nem ír alá. A tutor által vezetett kurzusok is jeggyel zárulnak.


VI. Professzori szeminárium

A Professzori Szemináriumon a részvétel tantervi követelmény. A programvezető elvárja a kurzus rendszeres látogatását és az ott folyó munkában való aktív közreműködést. A Professzori szemináriumon főként a felvett, első éves hallgatók témafelvető esszéinek megvitatása történik. A diákok a Professzori szemináriumon elhangzott témafelvetőket szóban és írásban kommentálják, amelyek utóbb megjelennek a honlapon is.


VII. Konzultáció a programvezetővel

Ezek a konzultációk az órarendben meghatározott időben és helyszínen történnek, részben a programvezető kezdeményezésére, részben pedig a diákok előzetes jelentkezése alapján. A beosztás megtekinthető a honlapon. Összekötő: Huszár Orsolya.


VIII. Fokozatszerzési eljárás

A doktori képzést követően a doktori fokozatot külön fokozatszerzési eljárás keretében lehet megszerezni. A doktori fokozatszerzési eljárás kérelem alapján, jelentkezéssel indul meg. Nem utasítható el annak a jelentkezése, aki az Egyetemen sikeresen befejezte a doktori képzést. A fokozatszerzési eljárás indításáról a tudományterületi/művészeti doktori tanács dönt. A kari hivatal a doktorjelöltről törzslapot állít ki.

A doktori fokozat megszerzésének feltételei:

a) az egyetemi Doktori szabályzatban, valamint a doktori iskolák által meghatározott kötelezettségek teljesítése,

b) a doktori szigorlat eredményes letétele,

c) két idegen nyelv - a tudományterület műveléséhez szükséges - ismerete, valamint a nyelvtudás megfelelő igazolása,

d) önálló tudományos munkásság bemutatása cikkekkel, tanulmányokkal vagy más módon

e) tudományos, illetve művészeti feladat önálló megoldása, értekezés, alkotás bemutatása, az eredmények nyilvános vitában történő sikeres megvédése,

f) az illetékes kar által kiadott abszolutórium, amely igazolja az előírt 180 kreditpont , illetve 36 havi képzés teljesítését. Az abszolutóriumot a kar a feltételek teljesítése esetén hivatalból kiállítja.

g) A doktorjelölti jogviszony megszűnik a fokozatszerzési eljárás lezárásával, továbbá akkor is, ha a doktorjelölt a jogviszony létesítésének napjától számított két éven belül nem nyújtotta be doktori értekezését.

A fokozatszerzési eljárás megkezdéséhez szükséges / benyújtandó dokumentumok:

Kérelem fokozatszerzési eljárás elindítására (innen letölthető)
Abszolutórium másolata
Egy középfokú C. típusú nyelvvizsga, és egy alapfokú C. típusú nyelvvizsga (lektorátusi doktori nyelvvizsgával kiváltható)
Megfelelő értékű publikáció megléte, rövid annotációval, kiszámított értékkel


IX. Doktori szigorlat

A doktori szigorlat teljesítése a doktori fokozat megszerzésére irányuló eljárás része, a doktori eljárásban részt vevő személy tudományágában szerzett ismereteinek összefoglaló, áttekintő jellegű számonkérési formája.

A doktori szigorlatot - legkésőbb a fokozatszerzésre irányuló kérelem benyújtásától számított két éven belül - nyilvánosan, bizottság előtt kell letenni. A szigorlati vizsgabizottság legalább három tagból áll, amelyet a doktori iskola tanácsának javaslatára a doktori tanács hoz létre. A doktorandusz témavezetője nem lehet tagja a szigorlati vizsgabizottságnak.

A szigorlatra jelentkezéshez szükséges dokumentumok:

Szigorlati jelentkezési lap (innen letölthető)
Abszolutórium másolata
Egy középfokú C. típusú nyelvvizsga, és egy alapfokú C. típusú nyelvvizsga (lektorátusi doktori nyelvvizsgával kiváltható)
Megfelelő értékű publikáció megléte, rövid annotációval, kiszámított értékkel
Elfogadott bibliográfia Fő és Melléktárgyból, amely 20-20 tételt fogad magában
A készülő doktori disszertáció kb. 15.000n terjedelmű szinopszisa
A szigorlatra jelentkezés a kért időpont előtt legalább 1 hónappal történjen meg. A szokásos szigorlati időpontok: október (őszi), április (tavaszi), június (nyári).


IX. Publikációs értékindex-számítás

Kiszámítása a Nyelvtudományi Doktor Iskola által elfogadott módszer szerint (a Dokumentumok menü alatt)


X. A PhD diszertáció megvédése

A doktori értekezés (továbbiakban: értekezés) a jelölt célkitűzéseit, új tudományos eredményeit, szakirodalmi ismereteit, kutatási módszereit bemutató, összefoglaló jellegű munka magyarul vagy a szakma által indokolt idegen nyelven.

Az értekezésben fel kell tüntetni a szerzőt, a doktori iskolát, a témavezetőt, a készítés helyét és idejét. Az értekezéshez tartalomjegyzék, magyar nyelvű összefoglaló és irodalomjegyzék tartozik. Ez utóbbiban szerepeltetni kell a jelölt tudományos közleményeit is. Az értekezéshez függelék (pl. fénykép-, dokumentumgyűjtemény, stb.) tartozhat. Amennyiben idegen nyelvű összefoglaló készül, annak nyelvét a doktori iskola határozza meg.

Az értekezést a fokozatszerzésre irányuló kérelem benyújtásával egy időben vagy a kérelem elfogadását követő két éven belül a szakmailag illetékes doktori iskolánál kell benyújtani. A doktori értekezés benyújtásakor a doktorjelölt írásban nyilatkozik arról, hogy értekezését korábban más intézményben nem nyújtotta be és azt nem utasították el.

Az értekezést elektronikusan kell benyújtani a doktori iskolához. Az elektronikus formán kívül a doktori iskola által meghatározott formában és példányszámban a kell benyújtani.

Az értekezéshez mellékelni kell az értekezés téziseit a doktori iskola által meghatározott példányban és nyelven. Az értekezés és a tézisek formai követelményeit és terjedelmét a doktori iskola határozza meg.

A beadást követően a bírálóbizottságot a doktori iskola javaslatára a doktori tanács jelöli ki, amely elnökből, a két bírálóból és további kettő tagból áll. Elfogadás esetén a program a PhD-dolgozatot kiküldi az opponenseknek. Az opponensi vélemények elkészülési ideje 2 hónap. A két véleményt a Program megküldi a disszertáció benyújtójának, aki elkészíti válaszát mintegy 5-5 oldalnyi terjedelemben. Az opponensi véleményeket, a válaszokat, a doktori téziseket ezután megküldjük a védési bizottság tagjainak és kitűzzük a védés időpontját. A bírálatok és a válaszok elkészülte után az értekezés nyilvános vitáját három hónapon belül meg kell szervezni. A disszertáció védése nyilvános. Sikeres védés esetén a Nyelvtudományi Doktori Iskola Szakbizottsága, valamint a Kari, illetőleg az Egyetemi Doktori és Habilitációs Bizottság jóváhagyásával a doktori oklevél kiadandó.

A doktori védés lebonyolításához szükséges dokumentumok:

20 pl. szakmai önéletrajz
20 pl. publikációs lista
20 pl. 1 opponensi vélemény
20 pl. 2. opponensi vélemény
20 pl. válasz az 1. opponensi véleményre
20 pl. válasz a 2. opponensi véleményre
20 pl. nyelvvizsga másolat (közép C + alap, államilag elismert)
20 pl. egyetemi diploma/oklevél másolat
20 pl. abszolutórium másolata
20 pl. Doktori tézisek (A5-ös méretben, fűzve). A védés helyszínén osztásra kerülő tézisek ezen felül értendők.

 

Készítette:
Korpics Márta
2009. augusztus 31.

 


[vissza a lap tetejére]